Jak vybrat dřevěnou podlahu?
Vážení zákazníci,
velice nám záleží na Vaši budoucí spokojenosti, proto Vám níže nabízíme pár praktických a základních rad doporučení k výběru dřevěné podlahové krytiny.
1. Dřevo je krásný přírodní materiál.
Ke dřevu je tedy potřeba přistupovat s určitým nadhledem. Každý strom je originál a tak také vypadá následný produkt. Pokud od dřeva budete očekávat přesně normované suky v odstupech stejných na milimetr, potom se raději rozhodněte pro některý z materiálů, kde vzhled tvoří designeři a né příroda.
Samozřejmě každé třídění a výrobce má nějakou normu a popis jaké vady ( suky, běl, tmelení ) by daná třída či produkt měli obsahovat.
2. Cena dřevěné podlahy.
Všeobecně platí, že cena vstupní suroviny kterou je dnes z 99% dub velice rychle roste, a proto dřevěné podlahy skokově zdražují. Primárně platí, čím výběrovější dřevo je nutné k výrobě podlahy použít, tím je cena vyšší. Tedy dřevěné podlahy s minimem suků, tmelů a běli budou pravděpodobně podstatně dražší než podlahy s rustikálnějším vzhledem. To neplatí u podlah které jsou postrkovány schválně a většinou jsou i úmyslně ručně upravovány tak, aby jejich vzhled byl rustikální, ale exkluzivní.
3. Odolnost dřevěné podlahy a její údržba, nebo-li lak X olej
Platí, že podlahové krytiny které jsou hladké jsou náchylnější na poškrábání a poškození, než ty které jsou kartáčované, katrované či úmyslně z výroby nějak poškozené, tak aby bylo dosaženo autentického postaršeného vzhledu podlahy.
Dnes je modernější a za nás i praktičtější ošetřit podlahy olejem který je lokálně opravitelný. Podlaha má přírodnější vzhled a je renovovatelná i bez předchozího broušení. Údržba se u olejované dřevěné podlahy provádí standardně vysáváním a vytíráním vlhkým ( dobře vyždímaným) hadrem, nebo speciálním mopem. Velice důležité je používat speciální čističe které olej nevysušují, ale naopak ho každým vytřením doplňují. Jednou za rok se následně doporučuje použít přípravek ,,reffresh" kterým se podlaha vytře a nechá zaschnout. Tyto přípravky obsahují ještě větší podíl oleje který Vaši dřevěnou podlahu opravdu krásně vzhledově oživí. Tuto údržbu zvládnete v pohodlí Vašeho domova sami.
Lakované podlahy jsou při použití kvalitních laků trochu méně náročné na údržbu. Na druhou stranu v případě, že dojde k poškození lakované podlahy je třeba podlahu celoplošně zbrousit a nanést lak v celé ploše znovu. Výrobci dnes už dokáží nanášet laky které jsou opticky téměř shodné s oleji, podlahy tak neztrácejí vlastní přirozený vzhled.
4. Způsob pokládky lepená X plovoucí
Většina výrobců třívrstvých dřevěných podlah používá zámkový systém který umožňuje tzv. plovoucí způsob pokládky. Výhoda je rychlost nenáročnost a možnost v budoucnu podlahu rozebrat bez poškození podkladu. Velkou nevýhodou je možnost výskytu různých zvukových projevů podlahy, jako je vrzání nebo křupání v podlaze. Toto je způsobeno že podlahovina neustále pracuje a tím, že není pevně přilepená má větší prostor pro pohyb. Tyto pohyby jsou jen minimální, ale i tak Vám tyto zvukové projevy které jsou s tímto spojeny mohou vadit. Příčinou je většinou zatížení podlahy, nebo na klimatické vlivy nová podlaha u které si sedají zámky, nebo o sebe tře nášlapná vrstva. Při pokládce plovoucím způsobem je nutné použít pokladní podložku.
Pokládka lepením je sice technicky náročnější, ale výše zmíněné u ni z pravidla odpadá. Podlaha je stabilnější z našeho pohledu je lepení jasnou volbou jednoho ze dvou zmíněných způsobů realizace. Podlahy s perodrážkou jsou určeny pro lepení rovnou z výroby. Při použití dřevěné podlahy na podlahové topení doporučujeme vždy podlahy lepit. Nespornou výhodou u lepených podlah je možnost výměny poškozeného prkna přímo v podlahové ploše.
5. Masivní X třívrstvá X dvouvrstvá dřevěná podlaha
Pokud nevíte kterou z výše uvedených variant zvolit musíte se sami sebe zeptat co od dřevěné podlahy očekáváte.
U masivní dřevěné podlahy je prkno vyrobeno z jednoho kusu dřeva. Toto s sebou nese pocit vyjímečnosti a pravosti dřevěné podlahy. Bohužel to má také své úskalí, a to právě ve vlastnosti dřeva měnit svůj objem dle klimatických vlivů. U těchto podlah musí být striktně dodržené předepsané vlhkosti vzduchu, musí se dávat pozor zda je podlaha správně vysušená z výroby, a tyto podlahy jsou určeny pouze pro pokládku do lepidla.
Třívrstvá dřevěná podlaha je tvořena třemi vrstvy, kterou většinou bývají sendvičově prolepeny a zajišťují tak větší rozměrovou stálost dřevěné podlahy. Jejich provedení se dělá většinou i s možností pokládky plovoucím způsobem. Právě kvůli rozměrové stabilitě je tento tip podlahy pro nás jasná volba.
Dvouvrstvé dřevěné podlahy jsou většinou používány tam kde je potřeba optimalizovat výšku podlahy, nebo je použito podlahové topení. Pokládka bývá zpravidla lepením a podlahy mají relativně stejně dobré rozměrové vlastnosti jako podlahy třívrstvé. Mnoho výrobců používá pro spodní vrstvu alternativní materiál jako je překližka a jiné.
6. Dřevěná podlaha a podlahové topení
Za předpokladu kvalitní montáže, dodržení všech návodů na užívání jak podlahy, tak hlavně podlahového topení proč ne.? Většina výrobců nemá problém s tím, že jsou jejich podlahy pokládány na teplovodní podlahové topení. U elektrických podlahových topení zalitých v betonu nebo anhydritu je trochu větší problém, ale najde se také pár výrobců kteří toto za dodržení správného užívaní topení schvalují. Elektrické podlahové rohože přímo pod dřevěnou podlahu za nás i 99,9% výrobců nepatří.
Ptáte se proč? Topení jako topení. To sice ano, ale souvisí to právě s rychlostí změny teploty podlahy, které jsou u jednotlivých topných systémů odlišné. V případě, že vaše dřevěná podlaha dostane teplotní šok, může dojít k její deformaci a nevratnému poškození podlahy nebo jejímu sdělení od pokladu. Proto vždy dodržujte návody výrobců a normy které jsou předepsané pro použití podlahového topení a vaše podlaha se Vám odvděčí svou dlouhou životností.